BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIA OMEGA SECURITY

                          Centrum Szkoleniowe OMEGA Security

 

 (dodano: 25-01-2012)

Odpowiadając na pytania telefoniczne i mailowe informuję, że procedura przed danym szkoleniem wygląda następująco:
1. organizator szkolenia informuje WB PZPN o wstępnej (szacowanej) liczbie uczestników szkolenia – nie jest prawdą, że organizator przed szkoleniem wysyła dane osobowe uczestników. Te dane wysyłane są dopiero po pozytywnym zaliczeniu m.in wszystkich testów.

2. organizator szkolenia informuje WB PZPN o terminie w którym planuje przeprowadzić dane szkolenie – nie jest prawdą, że WB PZPN narzuca organizatorowi termin w którym to szkolenie musi być przeprowadzone.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

25.05.2012

W programie „Stewarding – najwyższa jakość organizacji imprez” Polski Związek Piłki Nożnej przeszkolił 7 654 stewardów. Celem programu jest podniesienie standardu organizacji imprez, poprawa bezpieczeństwa na polskich stadionach piłkarskich oraz lepsza jakość obsługi kibiców. Najwięcej stewardów (2888) to osoby w wieku od 16 do 21 lat

Najwięcej  certyfikatów uzyskały osoby z województwa mazowieckiego (1641)  i dolnośląskiego (1455). Wśród stewardów jest 5 243 mężczyzn i 2 411 kobiet. Najwięcej stewardów (2888) ma od 16 do 21 lat, a najmniej (134) – powyżej 60 lat. Najstarszy steward w Polsce ma 71 lat.

Najwięcej stewardów przeszkolonych zgodnie z programem PZPN mają kluby WKS Śląsk Wrocław (1296) i Lech Poznań (1187).

www.pzpn.pl/index.php/Federacja/Stewarding/Aktualnosci

 

Już ponad … 3 500 stewardów w Polsce uzyskało certyfikat PZPN!

Stewardzi wyszkoleni w oparciu o „Stewarding – Pakiet Szkoleniowy PZPN” będą pracowali podczas meczów piłkarskich organizowanych w ramach rozgrywek ekstraklasy i I ligi, a także podczas meczów Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012 w Polsce.

(pzpn.pl)

Kim jest Steward?

Steward jest pracownikiem służby informacyjnej lub porządkowej na obiekcie i jest wynagradzany za swoją pracę, choć należy pamiętać, że jest to forma pracy dodatkowej.

Steward to uśmiechnięta i usłużna osoba na trybunach stadionu, która pomaga kibicom, dzięki czemu czują się oni jak klienci dobrej firmy – tak w skrócie można zdefiniować rolę służby, która pojawi się na naszych stadionach. Steward ma zastąpić ochroniarza.

 ===================


 

                             (dodano: 11-01-2012)

                             Jaka jest różnica między wolontariuszem i stewardem?
Wolontariusz – każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji i instytucji i osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne.

Jak będzie wyglądała praca wolontariusza w czasie UEFA EURO 2012?
W czasie UEFA EURO 2012 w każdym z miast gospodarzy kilkuset wolontariuszy będzie pomagać kibicom w dotarciu na stadion, w przygotowaniu i obsłudze stref dla fanów (…).
Każdy wolontariusz przejdzie odpowiednie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, znajomości miasta, a także z przydzielonego zadania. Ochotnicy ci nie będą wynagradzani za swoją pracę.

Steward – zatrudniona przez organizatora imprezy masowej osoba pracująca w charakterze służby informacyjnej dla gości uczestniczących w imprezie. W świetle nowej Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 62 poz. 504) stewardzi muszą przejść specjalistyczne szkolenie i są wynagradzani za swoją pracę.

Jak będzie wyglądała praca stewarda w czasie UEFA EURO 2012?
Steward odpowiedzialny będzie za udzielanie pomocy i przekazywanie najważniejszych informacji osobom uczestniczącym w imprezach odbywających się na stadionach UEFA EURO 2012 i w miejskich Strefach Kibiców. Stewardzi będą kontrolować bilety, przeglądać bagaże, udzielać informacji o lokalizacji punktów gastronomicznych czy toalet, wskazywać gościom właściwe miejsce w sektorze. Dzięki odbytym szkoleniom każdy steward będzie również w stanie udzielić fachowej pomocy osobie niepełnosprawnej czy pokierować ewakuacją sektora (…).
===================

                                (dodano: 27-12-2011)

PZPN szkoli stewardów na Euro 2012

Podczas Euro 2012 na stadionach Polsce i na Ukrainie pojawią się wyszkolone osoby pełniące obowiązki informacyjno – porządkowe. Ich obecność wymuszona jest regulaminem UEFA, który wskazuje na konieczność obsługi stadionowej na najwyższym poziomie.

PZPN idzie jednak krok na przód i kończy prace nad szkoleniami stewardów, których obecność na stadionach podczas spotkań ekstraklasy oraz I ligi reguluje uchwała z dnia 23 września. Dyrektor turnieju finałowego Euro 2012 uważa, że z nowym obowiązkiem powinny sobie poradzić prawie wszystkie polskie drużyny. Kiedy w 2002 roku podano wyśrubowane wymagania odnośnie obiektów sportowych wielu twierdziło, że nie każdy zespół poradzi sobie z modernizacją stadionów, jednak obawy były nieuzasadnione. Można więc powiedzieć, że wyszkolenie odpowiednich osób nie powinno stanowić większego problemu.

http://2012-me.pl/artykuly/160-PZPN_szkoli_stewardow_na_Euro_2012.html

======================

                              (dodano: 27-12-2011)

Realizując zalecenia UEFA dotyczące standardów obsługi kibiców na stadionach piłkarskich i poprawy zarządzania bezpieczeństwem, 23 września 2010 roku Zarząd PZPN podjął uchwałę w sprawie przyjęcia programu Stewarding – najwyższa jakość organizacji imprez.

Stewarding – Pakiet Szkoleniowy PZPN uwzględnia wszystkie obszary tematyczne związane z pracą stewardów, najlepsze europejskie praktyki i jest zgodny z polskimi regulacjami prawnymi zawartymi w Ustawie o Bezpieczeństwie Imprez Masowych z 20 marca 2009 roku i w Rozporządzeniu z 23 marca 2010 roku w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne.

Kluczowe cele i korzyści wynikające z wdrożenia programu stewardingu to:

1. Podniesienie standardu organizacji imprez i zarządzania bezpieczeństwem na polskich stadionach piłkarskich,
2. Poprawa poziomu bezpieczeństwa na polskich stadionach piłkarskich,
3. Podniesienie jakości obsługi kibiców,
4. Poprawa wizerunku PZPN oraz klubów piłkarskich,
5. Podniesienie wartości produktu „Polska piłka nożna”.

UEFA, PZPN / EURO 2012 Polska traktują okres przygotowań do UEFA EURO 2012™ jako niepowtarzalną szansę na kompleksowe wprowadzenie na polskich stadionach najwyższych standardów organizacji, bezpieczeństwa i ochrony. W polskim środowisku futbolowym istnieje głębokie przekonanie, że wraz z wprowadzeniem najwyższej jakości organizacji zawodów, obsługi kibica i bezpieczeństwa meczów, a także w związku ze zmieniającą się w szybkim tempie infrastrukturą stadionową, wizerunek polskiej piłki nożnej znacznie się poprawi, a nasze obiekty piłkarskie będą odwiedzane przez liczne rzesze sympatyków futbolu.

Turniej Finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™ to trzecia co do wielkości impreza sportowa na świecie i jednocześnie największa spośród tych, które kiedykolwiek były organizowane w Polsce. Bezpieczeństwo kibiców i zaproszonych gości jest traktowane przez UEFA jako priorytet, a wprowadzenie najwyższych standardów pracy stewardów stadionowych, czyli naszych służb informacyjno-porządkowych, postrzegane jest jako kluczowy element przygotowań do mistrzostw europy w piłce nożnej.

UEFA bardzo krytycznie ocenia jakość stewardingu na polskich stadionach piłkarskich, jasno i czytelnie wskazując konieczność dostosowania sposobu działania polskich służb informacyjno-porządkowych do najwyższych standardów europejskich. Ideą przewodnią implementacji opisywanych standardów organizacji i bezpieczeństwa imprez, wielokrotnie podkreślaną przez przedstawicieli UEFA, jest nie tylko przygotowanie profesjonalnie działającego stewardingu na potrzeby meczów Turnieju. Przede wszystkim chodzi o podniesienie standardów pracy stewardów funkcjonujących w klubach piłkarskich zrzeszonych w strukturach PZPN, co ma być swoistym „dziedzictwem”, które pozostanie w naszym kraju po zakończeniu UEFA EURO 2012™.

Koncepcja i treść programu szkoleniowego powstała pod nadzorem takich ekspertów, jak prof. Steve Frosdick – autor programu szkoleniowego, osoba uznawana za największy autorytet w dziedzinie programów szkoleniowych dla stewardów i kierowników ds. bezpieczeństwa w Europie, Marc Timmer – szef Wydziału Bezpieczeństwa i Infrastruktury Stadionowej UEFA, oraz wyznaczeni przez niego konsultanci, m.in. Kenneth Scott – doradca UEFA ds. Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012™, a także, John Beattie, prezes ESSMA, będący równocześnie dyrektorem zarządzającym Stadionu Emirates klubu piłkarskiego Arsenal Londyn.

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

W  ramach wdrażania przygotowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz spółkę EURO 2012 Polska programu„Stewarding – Najwyższa Jakość Organizacji Imprez” przekroczono symboliczny próg tysiąca wyszkolonych i certyfikowanych stewardów (członków służb informacyjnych i służb porządkowych).

Oznacza to, że zarówno PZPN, jak i całe polskie środowisko piłkarskie zbliżyło się do wypełnienia wymagań UEFA odnośnie liczby i jakości przeszkolonych stewardów potrzebnych do obsługi meczów w ramach Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012™ w Polsce.

Stewardzi wyszkoleni w oparciu o „Stewarding – Pakiet Szkoleniowy PZPN” będą też  pracowali podczas meczów piłkarskich organizowanych w ramach rozgrywek Ekstraklasy i I Ligi, głównie w celu poprawy jakości obsługi kibiców oraz kreowania ich poczucia bezpieczeństwa i zadowolenia.

Polskie środowisko piłkarskie obecnie dysponuje kadrą trenerską, której struktura wygląda następująco:

• 7 Super Trenerów – szkolą Trenerów stewardów, audytują szkolenia stewardów

• 15 Trenerów Audytorów – audytują szkolenia stewardów i są uprawnieni do szkolenia stewardów,

• 89 Trenerów stewardów – prowadzą szkolenia stewardów.

Jak do tej pory oficjalnie zakończono (tj. wydano certyfikaty uczestnikom) 29 szkoleń stewardów. Spośród wszystkich wyszkolonych stewardów kobiety stanowią 30,22%, a mężczyźni 69,78%. Oznacza to stopniowe wypełnianie kolejnego wymogu UEFA pod kątem UEFA EURO 2012™ w Polsce, a konkretnie dotyczącego przeszkolenia przynajmniej 25% stewardów płci żeńskiej spośród całej kadry dostępnych stewardów.

Od początku procesu wdrożenia stewardingu w Polsce aktywny jest system certyfikacji stewardów. Polska Federacja Piłkarska jest jedną z niewielu w Europie, która prowadzi tak dokładne i kompleksowe statystyki co do wieku, płci, zdawalności kursów przez uczestników.

Ponadto, PZPN po każdym szkoleniu przesyła indywidualnie nadawane certyfikaty każdemu uczestnikowi szkolenia, poświadczające uzyskanie kompetencji i umiejętności w zakresie profesjonalnego stewardingu.

Proces ten wygląda następująco:

po każdym szkoleniu Trener prowadzący szkolenie wypełnia formularz, który następnie przekazuje do Wydziału ds. Bezpieczeństwa PZPN, gdzie nadawane są indywidualne numery każdemu stewardowi oraz generowane są certyfikaty, które w formie zabezpieczonego pliku trafiają do organizatora szkolenia. Tam następnie są drukowane, po czym certyfikowany Trener poświadcza ich autentyczność własnoręcznym podpisem.

Tym samym proces nadawania certyfikatów ma charakter niemal całkowicie zautomatyzowany i przebiega bardzo szybko.

Na podstawie numeru stewarda widniejącego na certyfikacie można odczytać:

numer seryjny certyfikatu, datę ukończenia szkolenia, województwo, w którym przeprowadzono szkolenie, numer Trenera prowadzącego szkolenie oraz numer Super Trenera, który przeszkolił danego Trenera.

 

W dniu 5 kwietnia 2011 roku Zarząd PZPN przyjął uchwałę nr V/51 dotyczącą procedury wykorzystania „STEWARDING – Pakiet Szkoleniowy PZPN”. Dokument ten określa wytyczne dotyczące organizacji szkoleń przez podmioty trzecie, nie pozostające w strukturach Polskiego Związku Piłki Nożnej. Rozwiązanie to daje szansę również prywatnym agencjom ochrony na wyszkolenie kadry stewardów, którzy także będą mogli brać udział w zabezpieczaniu imprez masowych w Polsce. Niemniej jednak opisywana tutaj możliwość obłożona jest szczegółowymi wymogami proceduralnymi i kosztami, które musi ponieść podmiot organizujący szkolenie. Wprawdzie sam pakiet szkoleniowy udostępniany jest bezpłatnie, jednakże organizator ponosi wszelkie koszty organizacji szkoleń dla stewardów, w tym ewentualne koszty audytowania szkoleń ze strony PZPN.

http://www.pzpn.pl/index.php/Federacja/Stewarding

==================

Od sezonu 2011/2012 do wymogów licencyjnych dla klubów Ekstraklasy i I ligi planowane jest wprowadzenie obowiązku posiadania wyszkolonych stewardów.
Wprowadzenie tego systemu szkoleń wiąże się bezpośrednio z przygotowaniami Polski do organizacji EURO 2012. Pan Adam Olkowicz zwrócił uwagę na fakt, że trwają lub planowane są kolejne modernizacje stadionów piłkarskich. Ich standard będzie coraz wyższy
i coraz wyższa powinna być jakość pracy służb na tych obiektach, budowanych także dla kibiców. Również służby powinny działać dla kibiców, a nie przeciw nim.

 

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych  VI-2010

=================